Blog na temat osuszania

Czy masz za dużo wilgoci w domu? Jak rozpoznać

Wilgoć w domu to nie tylko problem odpadających tynków, grzyba na ścianach, czy pęczniejących paneli. To także problemy zdrowotne: alergia, choroby grzybicze, reumatyzm, astma. Jak rozpoznać, że wilgoć w domu jest zbyt wielka?

Pierwszym widocznym gołym okiem sygnałem zbyt dużej ilości wody w  powietrzu jest parowanie okien. Oczywiście, kiedy bierzemy kąpiel, gotujemy, to parowanie takie jest naturalne, jeśli jednak sytuacja jest długotrwała, jest to powód do niepokoju.

Kolejnym, również łatwodostrzegalnym znakiem zbytniej wilgotności jest łuszcząca się tapeta, farba lub tynk. wynika to z faktu, że w ścianę wnikła wilgoć z powietrza.

Dziwne ślady na ścianach. Nie przypominają grzyba ani pleśni. To mogą być tzw. wysolenia. Powstają kiedy hydroizolacja ściany nie została zrobiona lub została zrobiona niepoprawnie – wtedy może się zdarzyć, że środkiem muru kapilarnie podciągana jest woda. Woda paruje, a sole w niej zawarte widoczne są na ścianie w postaci ciemnych wykwitów.

Następny, bardzo nieprzyjemny sygnał to wykwitający na ścianie grzyb i pleśń. Wilgoć i ciepło to niestety świetny klimat do ich rozwoju. Ponieważ długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu, w którym się rozwijają jest niebezpieczne dla zdrowia, powinniśmy traktować ten sygnał jako ostateczny alarm.

Innymi objawami zbytniej wilgoci są także: pęczniejące elementy drewniane, wybrzuszające się panele czy rdzawy nalot na elementach metalowych.

Dodatkowo możemy obserwować swój organizm, jeśli jesteśmy ciągle niewyspani, mamy problemy z górnymi drogami oddechowymi, często boli nas głowa – przyczyną może być zbytnia wilgoć.

Poziom zawilgocenia można zmierzyć korzystając z rożnych narzędzi – mierników wilgotności betonu, drewna, powietrza itp., można skorzystać też z wielofunkcyjnych higrometrów (wilgotnościomierzy), które dokonują kompletnych pomiarów wilgotności.

Wpisz komentarz dla: "Czy masz za dużo wilgoci w domu? Jak rozpoznać"